Foto: Jamshid Jamshidi

Hovrätten utvisar våldtäktsdömd

Den man som i april dömdes för våldtäkt mot barn utanför en skola i Märsta utvisas efter ny dom i Svea Hovrätt.

Attunda tingsrätt dömde i april en 22-årig man för våldtäkt mot bar sedan han tvingat en minderårig flicka till oralsex. Nu ändrar Svea hovrätt domen till fängelse i ett år och nio månader istället för två år och tre månader, men man ändrar även Attunda tingsrätts beslut om att inte utvisa mannen till utvisning.

Anledningen till straffsänkningen var att ”tvånget” i våldtäkten inte ansågs styrkt, dock är det fortfarande frågan om våldtäkt mot barn eftersom mannen visste att hon var under 15 år. Flickan och hennes kompis hamnade utanför en skola i Märsta där de stämt träff för att köpa narkotika, mannen ville då ha oralsex istället. Efter avtjänad dom ska mannen utvisas till Irak.

Mord i Sigtunafjärden

50-åringen häktad för mordet

Notiser En 50-årig man har häktats misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015, uppger Attunda tingsrätt.

Mordet i Sigtunafjärden

Man begärd häktad för mord

Notiser Åklagare har beslutat om att lämna in en häktningsframställan mot den man som greps för 10 år sedan misstänkt för mord på en kvinna.

Inga hinder för ledning mellan Odensala-Väsby-Sollentuna

Nyheter Nu har den sista processen gällande ledningen mellan Odensala-Väsby hanterats och Svenska kraftnät kan börja planera för projektstart:- Det här är en viktig pusselbit i vår satsning för att ge stockholmsregionen kraft att växa, säger Ulrika Hamberg programledare på Svenska kraftnät.