Foto: Jamshid Jamshidi

Hovrätten skärper våldtäktsdom mot kommuninvånare

Svea hovrätt skärper domen mot två kommuninvånare som dömts för våldtäkt.

En man från Märsta och en från Sigtuna dömdes nyligen av Attunda tingsrätt till två års fängelse för en våldtäkt i Väsby. Både målsägande och de tilltalade överklagade domen till Svea hovrätt. Hovrätten skärper nu domen och dömer de tilltalade till fängelse i tre år.

Männen hade sex med kvinnan trots att hon var berusad och utslagen i samband med en fest i Väsby, männen som är i 20-årsåldern turades om att våldta henne. Svea hovrätt anser att straffvärdet för gärningen är avsevärt högre än vad tingsrätten kommit fram till, för en vuxen person motsvarar det fängelse i fyra och ett halvt år. Men då båda var under 20 vid tillfället uppgår straffmätningsvärdet till tre år vardera. Skadeståndet för målsäganden höjs till 140 000 kronor.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.