15-åringen hittades i Valstas elljusspår.Foto: MMS-Bild

Hovrätten skärper straffet

Hovrätten skärper straffet för den 18-åring som dödade sin skolkamrat i Valsta i februari.

Hovrätten anser till att börja med att den som dödade den 15-årige pojken är 18 år gammal, hans advokat ansåg i överklagan att han styrkt sin ålder till 16 år. Attunda tingsrätt dömde honom till fem års fängelse och utvisning, Svea hovrätt skärper enligt SVT Stockholm straffet med ett år till sex år. Detta då han erkänt att han tog stryptag på skolkamraten även om han inte hade uppsåt att döda. Hovrättens bedömning är dock att han agerat med uppsåt.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening