Hovrätten skärper dom för skjutning i Valsta

Den man som dömdes för skotten i Valsta i våras får skärpt dom till nio års fängelse.

Attunda tingsrätt dömde en 19-årig man till åtta års fängelse för mordförsök efter att han skjutit en annan man nära en skola i Valsta i våras. Tingsrätten ansåg att det var rätt påföljd i förhållande till mannens ålder. Dock skärps nu domen till nio års fängelse då Svea Hovrätt anser att påföljd för en vuxen är 14 år och en 19-åring nio år. I övrigt delar man synen på bevisläget och det som presenterats i tingsrätten som styrler att 19-åringen är den aktuelle skytten och att det inte finns en alternativ skytt som 19-åringen hävdat.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening