Märstabon tankar och i bagageluckan har han en man.Foto: Polisens förundersökningsmaterial
Hovrätten fastställer dom för märstabo i kidnappningsfall
Svea Hovrätt fastställer domen mot den märstabo som tillsammans med en kvinna kidnappade en man och körde runt honom i en bil samt pressade honom på pengar.
En märstabo var inblandad i ett kidnappningsärende i Upplands-Bro i höstas. Mannen och en kvinna tvingade in en man i en bil och körde runt honom i västra Stockholm samt upp till Norrland. Efter ett dygn i kidnapparnas våld släpptes mannen och han larmade polis som slog till mot lägenheten i Bro. Motivet ska ha varit SMS-lån och bland annat tog målsäganden lån på 62 500 kronor. Märstabon dömdes för människorov och ringa narkotikabrott till två år och tre månader i fängelse. Domen överklagades men nu har Svea hovrätt fastställt den mot både mannen och kvinnan som fick ett år och sex månaders fängelse.
Politik TBE, en virussjukdom som sprids via fästingar, har nått rekordnivåer i Sverige. Sjukdomen ger oftast lindriga symptom men kan leda till allvarlig hjärninflammation med livslånga men. Orsaken till den ökande smittspridningen är ännu oklar, enligt experter.
Politik Regeringen har tillsatt en ny utredning för att skärpa reglerna kring ledighet och frånvaro i grundskolan. Målet är att säkerställa en likvärdig tillämpning av skolplikten och att förhindra att elever försvinner från skolan utan att myndigheter agerar.
Blåljus Under vecka 30 registrerades 153 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa rörde 90 händelser som ska ha inträffat just under veckan, medan övriga gäller tidigare tillfällen.
Politik Bruno Bergström (SD), nämndeman i Attunda tingsrätt och lokalpolitiker i Sigtuna, har lämnat sitt domaruppdrag efter granskning av hans kopplingar till kriminella mc-gäng.
Politik Finansregionrådet Aida Hadžialić (S) satt på måndagen i möte med Vårdförbundet och Kommunal för att diskutera och hitta lösningar på krisen inom ambulanssjukvården där det i Sigtuna kommun förra veckan saknades personal till ambulansen.
Notiser I samband med att Karl-Heinz drog in över kommunen så föll ett träd över ett bostadshus i Sigtuna och på väg 896 vid Måby föll träd över vägen.