Hållbar Destination stödjer biobränsle i flygplatstankarna. Foto: Pressbild/Swedavia
Hotellnäringen i kommunen stöttar biobränsle
Sigtunas hotellnätverk Hållbar Destination uppmanar branschen att stötta utvecklingen av mer hållbart flyg, exempelvis att välja flyg med biobränsle i tanken.
Hållbar Destination som består av hotellnäringen i Sigtuna kommun har i en debattartikel i Besöksliv uppmanat andra destinationer att arbeta för ett mer hållbart flyg. Det kan göras genom att man köper flygresor där det finns biobränsle i tanken. Idag är det dyrt att tillverka biobränsle för flyg varpå det heller inte tankas så mycket: – Vi tror att om fler företag och privatpersoner aktivt efterfrågar att få flyga på bioflygbränsle så skulle volymerna gå upp och med det skulle priset gå ner. Men – som med många andra produkter krävs en kund för att få igång marknaden. Genom Fly Green Fund kan vi driva på utvecklingen, säger Eva Camél Fuglseth, vd Destination Sigtuna AB, i ett pressmeddelande.
Även Swedavia medverkar Hållbar Destination har gått ihop för att stötta företaget Fly Green ekonomiskt och från och med i november kommer man uppmana gäster att klimatkompensera sin resa. Även Swedavia medverkar i initiativet som redan klimatkompenserar alla sina anställdas flygtjänsteresor med köp av biobränsle vid ett annat tillfälle. – Genom satsningar på bioflygbränsle skapar vi både ett mer hållbart resande, fler arbetstillfällen i Sverige och en hållbarare svensk besöksnäring, säger Lena Wennberg, koncernmiljöchef Swedavia.
Näringsliv Resebolaget TUI inleder ett samarbete med Ryanair och utökar därmed sitt utbud av paketresor från Arlanda. Samarbetet innebär större flexibilitet för resenärer och fler destinationer att välja mellan.
Näringsliv Antalet konkurser i Sigtuna kommun har ökat markant under 2025. Enligt UC har 54 företag gått i konkurs hittills i år, att jämföra med 39 under motsvarande period förra året – en ökning med 39 procent.
Näringsliv Bygget av ett nytt batterilager har startat i Sigtuna kommun. Projektet drivs gemensamt av Suntrade Group och China Gas och markerar bolagens första samarbete i Sverige.
Näringsliv Sigtuna kommun backar 22 placeringar i Svenskt Näringslivs årliga ranking Lokalt företagsklimat och hamnar i år på plats 88 av landets 290 kommuner. Det är kommunens sämsta resultat sedan mätningarna startade 2001. Undersökningen bygger på enkätsvar från över 32 000 företagare i Sverige.
Näringsliv SAS utökar sitt linjenät från Sverige inför sommaren 2026. Två nya direktlinjer kommer att lanseras – en från Stockholm Arlanda Airport till Madrid och en från Visby Airport till Köpenhamn.
Näringsliv Den 17–18 september hålls en yrkesmässa på Byggbranschens säkerhetspark vid Arlanda, dit omkring 400 elever från årskurs 8 och 9 är inbjudna. Under två dagar får eleverna testa på olika yrken inom samhällsbyggnadssektorn genom 11 stationer bemannade av yrkesverksamma.
Näringsliv Norwegian presenterar sitt basprogram för sommaren 2026 och meddelar att flygbolaget kommer att trafikera över 60 linjer till mer än 50 destinationer från Sverige. För Arlanda innebär det fler avgångar till flera populära resmål samt en breddning av utbudet.
Näringsliv Wizz Air lanserar en ny direktlinje från Stockholm Arlanda Airport till Tirana i Albanien. Flyglinjen startar den 2 mars 2026 och kommer att trafikeras fyra gånger i veckan med en Airbus A321.
Näringsliv Marknadsplatsen i Terminal 5 på Arlanda har utsetts till vinnare i den nordiska finalen av NCSC Nordic Awards i kategorin ”Årets kommersiella yta under 25 000 kvadratmeter”.
Näringsliv Den 4 september arrangerades den första upplagan av Däckbytar-SM i Arlandastad. Inför stor publik fick tio finalister från hela landet visa sina kunskaper och färdigheter i däckbytarhantverket.
Näringsliv En fastighetsaffär har genomförts i Sigtuna och Knivsta. Arnolds Vingar AB har sålt ett bestånd bestående av fyra bostadsfastigheter, en förskola och en kontorsfastighet till CJE Förvaltnings AB. Totalt omfattar affären 3 500 uthyrbara kvadratmeter i centrala lägen.
Näringsliv Antalet företagskonkurser i Sigtuna kommun har ökat markant under årets åtta första månader. Enligt statistik från UC har 50 bolag gått i konkurs hittills i år, att jämföra med 34 under samma period 2023 – en ökning med 47 procent.
Näringsliv Efter flera års uppehåll återvänder Porsche World Road Show till Sverige. Mellan den 11 och 23 september hålls evenemanget på Arlanda Test Track i Arlandastad.
Näringsliv Märsta Förenade är med i ett nytt pilotprojekt tillsammans med Heidelberg Materials Ballast Sverige. Nu ska en helt eldriven lastbil köra grus och krossmaterial mellan täkten i Riksten och kunder i Stockholm, både dag och natt.
Näringsliv Sedan den 1 juni är gårdsförsäljning av alkohol tillåten i Sverige. För First Distillery vid Wenngarns slott i Sigtuna har förändringen redan gett märkbara resultat. Omsättningen har ökat med omkring 30 procent under sommaren.