Foto: Pressbild/Destination Sigtuna

Hotellen ska bli plastfria till 2020

Hotellen inom Destination Sigtuna ska inom drygt ett års tid bli plastfria: - Vi är redan igång och första steget är att inventera engångsartiklar av plast och göra en nollmätning av våra partners plastförbrukning, säger Anna Lakmaker, tf VD på Destination Sigtuna.

2020 ska hotellen inom Destination Sigtuna vara platsfria, det är ett ambitiöst mål som satts upp, totalt rör det sig om 12 hotell som är med om att försöka nå målet. Anna Lakmaker, tf. VD på Destination Sigtuna, säger att man vill stoppa utvecklingen med allt mer plats i världen.
– Tillsammans med våra partners i nätverket Hållbar destination har vi därför tagit beslut om att fasa ut plastartiklar i våra verksamheter så långt möjligt. Vi är redan igång och första steget är att inventera engångsartiklar av plast och göra en nollmätning av våra partners plastförbrukning. Därefter ska vi tillsammans försöka påverka våra leverantörer att minska sin användning av plast.

Vidtagit ett antal åtgärder
De anslutna hotellen som går under parollen Hållbar Destination har sedan 2009 aktivt arbetat för att minska sin klimatpåverkan. Bland annat rör det sig om att installera laddstolpar för bilar, plocka bort palmoljan, främja biodling, effektivisera energiförbrukningen med mera. 2017 var hotellens klimatpåverkan 1,6 kg koldioxid per gäst, något som är klart lägre än det europeiska snittet på mellan 10-30 kilo per gäst.
– Vi ser nu fram emot att fortsätta att gå i bräschen för hållbarhetsfrågor inom besöksnäringen och är redo att ställa om för en hållbar framtid även inom andra områden. Parallellt med arbetet att bli en plastfri destination är nätverkets nästa utmaning att minska matsvinnet, uppger Anna Lakmaker.

Arlanda rankas som Europas punktligaste storflygplats

Näringsliv Swedavia redovisar ett fortsatt positivt resultat för årets tredje kvartal, med ökad nettoomsättning och förbättrat rörelseresultat. Bolaget uppger att efterfrågan på flygresor ökade både inrikes och utrikes, samtidigt som de kommersiella intäkterna steg.

Quality Hotel Arlanda XPO prisas för fjärde året i rad

Näringsliv Quality Hotel Arlanda XPO fortsätter att imponera i hotellbranschen. För fjärde året i rad har hotellet utsetts till Sweden’s Leading Conference Hotel av World Travel Awards, ett pris som hyllar framstående insatser inom turism och gästupplevelser världen över.

Terminal 5 blev Catwalk – Firade modevecka

Näringsliv Runt om i världen pågick modeveckor och så även på Sveriges största flygplats, Arlanda. Under fredagen förvandlades Terminal 5 till en stor catwalk för en dag när butikerna på flygplatsens nya Marknadsplats visade upp höstens mode för förbipasserande resenärer.