Hotellen i kommunen är som bekant hårt drabbade av pandemin, en pandemiförsäkring hade kunnat lösa problemet.
Sveriges Radio rapporterar på onsdagen om att företagare vill se en pandemförsäkring. Detta för att försäkra upp sig mot inkomstbortfall samband med pandemier som den nu rådande coronapandemin. Sigtuna kommuns hotellverksamheter är några av de värst drabbade i landet då Arlandas verksamheter ligger helt nere. – Försäkringsbranschen är ju väl medveten om vilka konsekvenser en pandemi kan ha. Och det är ju så pass omfattande att den typen av försäkringar skulle bli alldeles för dyrt, säger Staffan Moberg, jurist vid Svensk Försäkring, till SR.
Sigtuna Stadshotells chef Caroline Folkesson Levin och andra hotellägare har blivit varse om denna extra typ av avbrottsförsäkring för att begränsa skadan för ett specifikt företag. – Hade man från regeringens sida sagt att man måste stänga sådan hör verksamhet så har vi en epidemiförsäkring, men så länge man inte går ut och säger det så kan vi inte gå ut och använda den försäkringen, säger hon till Sveriges Radio.
Nyheter Den 14 december införs vintertidtabellen i SL-trafiken. Flera busslinjer i Sigtuna kommun får förändrade körvägar och utökade avgångar när den årliga tidtabellskorrigeringen träder i kraft.
Nyheter märsta.nu rapporterade tidigare i veckan om Vatsla är med i kartläggningen "Utsatta områden". Men Valstas status har ändrats från "riskområde" till "utsatt område"
Nyheter En flygplatsarbetare i 30-årsåldern fick på lördagsmorgonen en huvudskada efter att ha slagit i ett metallföremål under ett flygplan, enligt polisen.
Nyheter Ett SAS-plan som lyfte från Arlanda på fredagsmorgonen tvingades återvända kort efter start på grund av en spricka i cockpitrutan, enligt Expressen.
Nyheter Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.
Nyheter Två män i 20-årsåldern åtalas för olaga frihetsberövande efter att en pojke i yngre tonåren förts in i en bil i samband med att han skulle kliva på en buss i Sigtuna.
Nyheter Valsta klassas som ett utsatt område i den nationella lägesbild som polisen presenterat för 2025. Samtidigt visar flera tidigare utsatta områden i Stockholms län en positiv utveckling.
Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.