Hotellen i kommunen är som bekant hårt drabbade av pandemin, en pandemiförsäkring hade kunnat lösa problemet.
Sveriges Radio rapporterar på onsdagen om att företagare vill se en pandemförsäkring. Detta för att försäkra upp sig mot inkomstbortfall samband med pandemier som den nu rådande coronapandemin. Sigtuna kommuns hotellverksamheter är några av de värst drabbade i landet då Arlandas verksamheter ligger helt nere. – Försäkringsbranschen är ju väl medveten om vilka konsekvenser en pandemi kan ha. Och det är ju så pass omfattande att den typen av försäkringar skulle bli alldeles för dyrt, säger Staffan Moberg, jurist vid Svensk Försäkring, till SR.
Sigtuna Stadshotells chef Caroline Folkesson Levin och andra hotellägare har blivit varse om denna extra typ av avbrottsförsäkring för att begränsa skadan för ett specifikt företag. – Hade man från regeringens sida sagt att man måste stänga sådan hör verksamhet så har vi en epidemiförsäkring, men så länge man inte går ut och säger det så kan vi inte gå ut och använda den försäkringen, säger hon till Sveriges Radio.
Nyheter Antalet vuxna i Sigtuna kommun med skulder hos Kronofogden har ökat under de senaste åren. Vid årsskiftet 2025/2026 hade 2 519 personer skulder, jämfört med 2 000 under pandemiåret 2020.
Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.
Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.
Blåljus Polisen spärrade av ett område i Sätuna med anledning av ett misstänkt farligt föremål. En förundersökning om förberedelse till allmänfarlig ödeläggelse har inletts.
Politik En invånare i Sigtuna kommun har lämnat ett medborgarförslag om att skapa en ny park i området kring den gamla gården Ragvaldsbo, mellan Ragvaldbovägen, Ragvaldsbogårdsväg och Fornborgsvägen.
Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).
Politik Kristdemokraterna i Sigtuna har presenterat sin valsedel inför det kommande valet. Partiet uppger att valsedeln nu är fastställd och har i samband med detta skickat in pressmaterial till lokala medier.
Blåljus En man som rest med ett inomeuropeiskt flyg störde personalen vid ankomsten till Arlanda på fredagsmorgonen. Polisen ryckte ut och tog hand om resenären.
Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.
Notiser Pendeltågstrafiken på linje 41 påverkas av förseningar på grund av ett signalfel vid Märsta. Felet gör att tåg kan bli försenade, ställas in eller köra förbi vissa stationer med kort varsel.