Hotell Kristina i SigtunaFoto: Pressbild

Hotell Kristina stänger för renovering

Nya ägaren Anders Leffler stänger ner Hotell Kristina i sommar för en renovering: - I och med det snabba ägarbyte som skedde i mitten på april i år, ville de nya ägarna också investera i verksamheten. Ett beslut om renovering var därför ett önskemål som kunde uppfyllas, säger platschefen Ewa Wikland i ett uttalande.

I våras blev det klart med att hastigt ägarbyte på Hotell Kristina då Anders Lefflers med familj tog över efter familjen Olsen som drivit verksamheten sedan tidigt 2000-tal. Nu meddelar Hotell Kristina att verksamheten stängs ner under tre veckor i sommar för gäster och besökare. Anledningen är att det ska fräschas upp. Ateljén har redan fått en ny kylanläggning men renovering av badrummen ska även ske, i huvudbyggnaden ska det måls om i korridorer, nytt golv ska läggas samt innertak. Även toaletter, kapprum, hiss och andra ytor ska ses över.
– Renoveringen kommer att bli ett bra lyft för verksamheten och förhoppningen är att det ska kännas ännu roligare att besöka oss som gäst efter genomförandet, berättar platschefen Ewa Wikland.

Anläggningen kommer på sikt även att få bergvärme vilket är bra för miljön och den hållbarhet som Hotell Kristina arbetar för. Olika delar på gården kommer även att handikappanpassas. I slutet av vecka 29 ska man öppna upp igen. Man ville inte låta sina gäster och besökare vara en del av en byggarbetsplats och valde därför att stänga ner helt under renoveringen:
– Det är en otroligt spännande tid vi har framför oss, fortsätter Ewa Wikland

Konkurserna ökade under 2025

Näringsliv Antalet konkurser i Sigtuna kommun ökade under 2025. Totalt gick 67 företag i konkurs, vilket är en uppgång med 16 procent jämfört med året innan.

EQT ny ägare till A-Train och Arlanda express

Näringsliv A-Train, som äger Arlandabanan och driver Arlanda express, får riskkapitalbolaget EQT som ny långsiktig ägare. Verksamheten fortsätter med fokus på pålitlig och hållbar tågtrafik mellan Stockholm och Arlanda flygplats.

Nu öppnar nomineringen till årets företagarpriser

Näringsliv Det är nu möjligt att nominera kandidater till årets företagarpriser i Sigtuna. Näringslivsorganisationen Företagarna har i över 25 år delat ut utmärkelsen Årets Företagare för att lyfta fram företagare som genom engagemang, handlingskraft och nytänkande fungerar som förebilder.

Klart med ny krog på Hamnplan

Näringsliv Nu är det klar med ny krog till Hamnplan. Tidigare i år avbröts planerna med en entreprenör. Men nu har kommunen meddelat att en ny aktör startar upp 2026.

Stark ökning av resandet via Arlanda i november

Näringsliv Resandet fortsatte att öka på Arlanda under november, enligt Swedavias månadsstatistik. Totalt reste drygt 1,8 miljoner passagerare via flygplatsen, vilket är en ökning med 13 procent jämfört med samma månad förra året.

Fem konkurser under november

Näringsliv Under november registrerades fem konkurser i Sigtuna kommun. Bland de bolag som försattes i konkurs finns Legacy Bygg AB, som omsatte 6,8 miljoner kronor, samt HS1 Bemanning AB, Cedar Point AB, Firedev AB och Scandinavian Air Bridge AB.

Nytt branschpartnerskap mellan Training Partner och Formac

Näringsliv Training Partner Nordic AB och Formac Production AB inleder ett nytt samarbete med fokus på att stärka kompetens, säkerhet och teknikutveckling inom fordons- och maskinområdet. Partnerskapet kombinerar utbildning och produktlösningar för att möta en snabbt föränderlig bransch.