Polis utanför SSHL i samband med torsdagens hotFoto: Daniel Iskandar
Hotade SSHL-Hånar på sociala medier
Mannen som hotade SSHL hånade SSHL på sociala medier. Skolan förtjänade branden ska han ha skrivit, enligt Aftonbladet.
Den man i 20-årsåldern som hotade SSHL var frihetsberövad när aulan brann natten till måndag. Men i sociala medier ska han ha hånat skolan enligt Aftonbladet. Han ska ha skrivit att skolan förtjänade branden och att branden var en hämnd. Det ska dock inte finnas en hotbild mot skolan enligt Polis och skolledning: – Det finns ingen hotbild mot skolan. Om det skulle göra det så är det en polisiär sak att utreda och de skulle i så fall ha kommunicerat det till oss. Den kommunikationen har inte skett, säger Carina Nilsson, skolans rektor, till Aftonbladet.
Under tisdagen kallades brandkår på nytt till skolan då det börjat ryka igen i aulan. Något som brukar inträffa när större byggnader brinner. Brandkåren fick rycka ut och släcka det som pyrde.
Politik Flera partier har färre kandidater inför höstens val till kommunfullmäktige. I Sigtuna har Kristdemokraterna tappat sju namn jämfört med valet 2022, enligt siffror som Newsworthy sammanställt.
Nyheter Under 2025 tillkom 3,7 megawatt ny solel i Sigtuna. Det innebär en ökning med 13 procent jämfört med året innan, men en lägre takt än i landet i stort.
Politik Fyra kommuner i Arlandaregionen har tecknat ett avtal om att klimatreducera sina flygresor i tjänsten till 100 procent. Det handlar om Sigtuna, Knivsta, Upplands Väsby och Vallentuna.
Notiser Irans exilprins Reza Pahlavi landade på Arlanda under söndagsförmiddagen. I samband med besöket genomfördes en poliseskort som påverkade trafiken på E4 mellan Arlanda och centrala Stockholm.
Notiser Sju personer från Plock-Robbans gäng har samlat in närmare 90 kilo skräp i centrala Märsta och omkringliggande områden under lördagsförmiddagen.
Nyheter Under årets första kvartal sjönk andelen laddbara bilar bland nyregistreringarna i Sigtuna kommun. Samtidigt ökar elbilsförsäljningen i landet som helhet.
Notiser Fem personer döms för grov narkotikasmuggling efter att ett paket med möbler visat sig innehålla stora mängder cannabis. Försändelsen stoppades på Arlanda i oktober.
Politik Oppositionsregionrådet Kristoffer Tamsons (M) i Region Stockholm lämnar politiken i samband med höstens val. Det skriver han i ett inlägg på Facebook.