En 25-årig man som är bosatt i Sundbyberg gick till attack mot poliser i samband med ett gripande på Norrbacka. Nu framgår att han även ville döda en norrbackabo om inte polis hindrat honom i februari.
Åtal har väckts för händelsen då en man, folkbokförd i Enköpings kommun, gick till attack mot poliser som skulle gripa honom som misstänkt för en annan händelse. Polisen tvingades avlossa skott som träffade mannen för att stoppa honom. Mannen uppger i förhör att han ville döda en annan person som ska ha hotat hans syster. Polisen fann honom utanför den aktuella lägenheten där målsägande bor på Norrbacka. I samband med gripandet bar han på kniv och knogjärn som åklagare tror skulle användas för att döda norrbackabon. Vid en husrannsakan i den misstänktes bostad i Sundbyberg fann polisen även ett skarpladdat hagelgevär.
Den misstänkte kvarstår i häktet tills dess att rättegången avslutats och dom har fallit. Tidigt i utredningen misstänktes gärningsmannen för mordförsök på en polis men dessa misstankar är alltså avskrivna. Han är åtalad för hot mot tjänsteman, förberedelse till mord alt förberedelse till grov misshandel, brott mot knivlagen, narkotikabrott och grovt vapenbrott.
Blåljus En man som rest med ett inomeuropeiskt flyg störde personalen vid ankomsten till Arlanda på fredagsmorgonen. Polisen ryckte ut och tog hand om resenären.
Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.
Notiser Pendeltågstrafiken på linje 41 påverkas av förseningar på grund av ett signalfel vid Märsta. Felet gör att tåg kan bli försenade, ställas in eller köra förbi vissa stationer med kort varsel.
Politik Sigtuna kommun planerar att köpa fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta, där bland annat Campino Pizzeria & Salladsbar och Fritidsbanken i dag har sina verksamheter. Byggnaden har tidigare rymt verksamheter som Golden Memories och Kung Carl.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun vill flagga för Grönland runt om i kommunen, mot bakgrund av USA:s presidents utspel om att USA behöver Grönland: - Grönland är ett självstyrande område med ett eget folk och en tydlig rätt till självbestämmande. Vi vill att Sigtuna kommun, precis som vi gör med Ukraina, även ska visa stöd för våra nordiska grannar när dessa rättigheter ifrågasätts, säger gruppledare Pernilla Bergqvist i ett uttalande.
Blåljus Polisen har under söndageftermiddagen en polisinsats i ett villamområde i Steninge:- Ett hus är avspärrat, säger en uppgiftslämnare till märsta.nu.
Notiser Arbetet med att hålla kommunen klotterfri ska nu gå snabbare. Genom ett nytt avtal med Vattenfall ansvarar kommunen även för sanering av klotter på deras anläggningar, som exempelvis elskåp.
Nyheter Tullverket har nu placerat sin första renodlade sedelhund på Arlanda flygplats som en del av arbetet mot organiserad brottslighet och illegal penninghantering. Hunden är tränad att upptäcka kontanter som förs in eller ut ur landet utan att anmälas.