Olov Holst (M)Foto: Pressbild

Holst: Trafiksäkerhetsåtgärder är på gång

Kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M) uppger för märsta.nu att trafiksäkerhetsåtgärder för Valstavägen är initierade.

Det var under måndagen som oppositionsrådet Marie Axelsson (S) efterlyste trafiksäkerhetsåtgärder på Valstavägen efter de tre allvarliga olyckorna som inträffat där det senaste året, varav en olycka där en 11-årig pojke avled. Axelsson avsåg med ett initiativärende lägga fram förslaget på Kommunstyrelsens sammanträde under måndagskvällen.

Nu uppger Kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M) att trafiksäkerhetsåtgärder redan är igångsatta. I juni ska Olov Holst ha satt Sambällsbyggnadskontoret i arbete och inom kort hoppas han få se ett resultat som kan presenteras för Kommunstyrelsen.

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.