Kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M) uppger för märsta.nu att trafiksäkerhetsåtgärder för Valstavägen är initierade.
Det var under måndagen som oppositionsrådet Marie Axelsson (S) efterlyste trafiksäkerhetsåtgärder på Valstavägen efter de tre allvarliga olyckorna som inträffat där det senaste året, varav en olycka där en 11-årig pojke avled. Axelsson avsåg med ett initiativärende lägga fram förslaget på Kommunstyrelsens sammanträde under måndagskvällen.
Nu uppger Kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M) att trafiksäkerhetsåtgärder redan är igångsatta. I juni ska Olov Holst ha satt Sambällsbyggnadskontoret i arbete och inom kort hoppas han få se ett resultat som kan presenteras för Kommunstyrelsen.
Nyheter Arbetslösheten i Sigtuna kommun sjunker något. I mars var 8,8 procent av invånarna inskrivna som arbetssökande, en minskning jämfört med samma månad i fjol, enligt Newsworthy.
Politik Märstabon Marta Aguirre har valts om som ordinarie ledamot i Vänsterpartiets partistyrelse. Beslutet togs under partiets kongress i Örebro den 17–19 april.
Politik Miljöpartiet vill förlänga giltighetstiden för SL:s enkelbiljett från 75 till 90 minuter. Förslaget är en del av partiets politik inför valet i Region Stockholm.
Politik Nu börjar listorna inför höstens val till kommunfullmäktige i Sigtuna att bli klara. Totalt finns 220 kandidater från 14 partier registrerade hittills, enligt Newsworthys sammanställning.
Politik Valdeltagandet i Sigtuna kommun sjönk i senaste riksdagsvalet och bröt därmed en lång uppåtgående trend, enligt siffror som Newsworthy tagit fram.
Nyheter En ny studie från SLU visar att PFAS-halterna i svensk konsumtionsmjölk i stort sett är mycket låga eller inte mätbara. Det gäller även i områden nära platser där brandskum tidigare använts, som kring Arlanda och Rosersberg.
Politik Flera partier har färre kandidater inför höstens val till kommunfullmäktige. I Sigtuna har Kristdemokraterna tappat sju namn jämfört med valet 2022, enligt siffror som Newsworthy sammanställt.