Olov Holst (M)Foto: Jamshid Jamshidi

Holst på studiebesök i London

Kommunstyrelseordförande Olov Holst (M) är en av tjugo personer från stockholmskommunerna som åkt till London på studiebesök.

Tjugo kommunstyrelseordföranden i Stockholm, däribland Olov Holst (M) från Sigtuna, befinner sig i London för studiebesök. Syftet är att se hur staten arbetar med frågor gällande kollektivtrafik, hållbarhet, förebyggande av gängvåld, företagande och handel. Besöket sker i skuggan av Brexit och hur relationen mellan Sverige och Storbritannien påverkas av utträdet från EU.
– Det ska bli väldigt intressant att se hur de arbetar med att förebygga och förhindra gängvåld samt hur det kommunala samarbetet med polisen ser ut, säger Holst som även är styrelseledamot i Storstockholm

Mats Gerdau, ordförande för Stockholmsregionen, som arrangerar resan, säger i ett uttalande att det ska bli intressant att se hur de arbetar med att förebygga och hindra gängvåld som hur kommunala samarbeten med polisen ser ut.

SJ kör pendel till 2028

Nyheter Region Stockholm har beslutat att förlänga det nuvarande nödavtalet med SJ om pendeltågstrafiken. När det gällande avtalet löper ut 2026 ersätts det av ett nytt tvåårigt avtal, som gäller fram till 2028.

Skolor får mentorsföretag

Nyheter Skolor i Sigtuna inleder samarbeten med lokala företag. Genom mentorskap och gemensamma aktiviteter ska elever redan i låg- och mellanstadiet få en inblick i arbetslivet och upptäcka olika yrken.

Kommunens befolkning ökade under andra kvartalet

Nyheter Sigtuna kommun fortsätter att växa. Enligt nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB) ökade folkmängden med 207 personer under det andra kvartalet 2025. Vid halvårsskiftet bodde 52 926 personer i kommunen.

Färre hundar i kommunen – schäfer fortsatt vanligast

Nyheter Antalet registrerade hundar i Sigtuna kommun minskade under 2024. Vid årsskiftet fanns 4 718 hundar registrerade i kommunen, vilket är 119 färre än året innan. Det motsvarar 89 hundar per 1 000 invånare – en lägre andel än riksgenomsnittet.

Bedrägeriförsök i Märsta

Blåljus En kvinna i Märsta blev på onsdagseftermiddagen uppringd av en man som uppgav att han var polis och skulle hämta hennes värdesaker.

Nya gränskontroller på Arlanda från oktober

Nyheter Från den 12 oktober införs ett nytt gränspassagesystem på Arlanda flygplats. Alla resenärer som är medborgare i länder utanför EU måste då lämna både ansiktsfoto och fingeravtryck när de reser in i Sverige och övriga Schengenländer.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening