Olov Holst (M)Foto: Sigtuna kommun

Holst om bilbränderna: Det är motreaktioner

Det har brunnit bilar flera nätter i kommunen den senaste veckan: - Jag förstår att det här skapar oro bland våra kommuninvånare. Vi har en tät kontakt med polisen och enligt den information vi har fått är de senaste händelserna motreaktioner på insatser som polisen gjort den senaste tiden.

Över 20 bilar har brunnit runt om i kommunen de senaste sex dagarna. Natten mot fredag brann det på tre parkeringar, totalt 12 bilar förstördes. Enligt ett pressmeddelande från kommunen rör det sig om reaktioner på de riktade insatserna som polisen har gjort mot kriminella nätverk i Märsta och valsta samt mot de narkotika- och vapentillslagen som skett.
– Vi välkomnar att polisen är mer aktiv i vår kommun än tidigare och tillsammans gör vi vårt yttersta för att Sigtuna kommun ska vara en trygg och säker plats, säger Olov Holst.

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.