Kraftig storm i kombination med feber gjorde att Olov Holst avbröt Karolinermarschen.Foto: Privat/Facebook

Holst i fjälldrama: Avbryter marschen

Olov Holst och hans vän Rolf Berg avbryter Karolinermarschen 300 år senare:- Jag vaknade upp med feber och i kombination med med fortsatt storm på kalfjället fanns inget annat att göra, meddelar Olov Holst på Facebook.

Olov Holst tvingas avbryta Karolinermarschen från Tydal till Handöl. Men under de två senaste dygnen har det varit storm i området och duon har varit fast på samma plats utanför Tydal utan att kunna ta sig vidare. På Nyårsdagen kom beskedet om att marschen avbryts.
– Jag vaknade upp med feber och i kombination med fortsatt storm på kalfjället fanns inget annat att göra. Det blir en lång dag för att ta oss ner till Tydal igen, skriva Holst via Facebook.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening