Foto: Marie-Therese Karlberg

Holst ger sig in i eldebatten

Olov Holst ger sig in i eldabatten tillsammans med andra moderater i södra Sverige.

Kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M) ger sig tillsammans med andra moderatpolitiker i länet in i eldebatten. I en debattartikel i Aftonbladet vill de se att inget mer stöd till etablering av industrier ges i Norrland förrän elkrisen är löst nere i södra Sverige. Elintensiva företag har de senaste åren etablerats i Norrland på grund av kylan och tillgången till el. Ett flertal till väntas etablera sig i Norrland fram till 2030 och ges subventioner.

Läs hela debattartikeln här

Nu kommer Polisens Trygghetsmätning

Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening