Olov Holst mottar namnunderskrifter från nästan 1300 personer. Foto: Valstasatsningen/Facebook

Holst gav besked om när biblioteket kan öppna

Valstasatsningen har slagit till igen med en massiv namninsamling för att öppna upp biblioteket i Valsta.

I samband med Kommunstyrelsen på måndagen fick Kommunstyrelsens ordförande Olov Holst en lunta med namnunderskrifter från Valstasatsningen, 1293 personer har skrivit under för att öppna upp Valsta bibliotek igen. Olov Holst (M) gav besked på plats att den ska öppnas upp 1:a februari. Valstasatsningen har tidigare lämnat in namnunderskrifter i Kommunstyrelsen, för några år sedan var det dåvarande kommunstyrelseordföranden Lars Bryntesson (S) som fick ta emot protester för att Valstasatsningen lades ner.

Mycket stor brandrisk i kommunen

Notiser Det råder mycket stor risk för skogsbrand i Sigtuna kommun under fredagen. Varningen gäller från klockan 09 till 22 och omfattar stora delar av sydöstra Svealand.

Väsby kan stoppa kraftledning mot Odensala

Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.