Olov Holst som nu deklarerat sin avgång avslöjar att han hotades 2021.Foto: Pressbild/Moderaterna
Holst: Fanns pris på mitt huvud
Avgående kommunstyrelseordföranden Olov Holst (M) avslöjar nu för SVT att det fanns ett pris på hans huvud under 2021: - Det är direkt systemhotande och slag mot demokratins kärna, säger Holst till SVT.
Olov Holst, avgående kommunstyrelseordförande i Sigtuna, berättar nu för SVT om den dramatiska situationen som började 2021, då ett kriminellt nätverk planerade att mörda honom. Hotbilden uppdagades genom information om ett uppdrag att mörda en politiker, och i ett senare polistillslag avslöjades två bilbomber som tros ha varit ämnade för Holst och en polischef. Polisen genomförde då dygnet-runt-bevakning med tungt beväpnade poliser och övervakning runt Holsts bostad.
Säkerhetskostnaderna blev dock en fråga när det uppstod oklarheter om ansvaret för att finansiera skyddet, något Holst kallar för ett ”glapp i ansvarstagandet.” Holst beskriver händelsen som en påfrestning, men säger att hotet inte är skälet bakom hans beslut att lämna politiken. Han planerar att avgå 1 februari 2025 för att ge en efterträdare tid att förbereda sig inför nästa val, samtidigt som han reflekterar över den tunga börda som rollen inneburit.
Politik Miljöpartiet vill förlänga giltighetstiden för SL:s enkelbiljett från 75 till 90 minuter. Förslaget är en del av partiets politik inför valet i Region Stockholm.
Politik Nu börjar listorna inför höstens val till kommunfullmäktige i Sigtuna att bli klara. Totalt finns 220 kandidater från 14 partier registrerade hittills, enligt Newsworthys sammanställning.
Politik Valdeltagandet i Sigtuna kommun sjönk i senaste riksdagsvalet och bröt därmed en lång uppåtgående trend, enligt siffror som Newsworthy tagit fram.
Nyheter En ny studie från SLU visar att PFAS-halterna i svensk konsumtionsmjölk i stort sett är mycket låga eller inte mätbara. Det gäller även i områden nära platser där brandskum tidigare använts, som kring Arlanda och Rosersberg.
Politik Flera partier har färre kandidater inför höstens val till kommunfullmäktige. I Sigtuna har Kristdemokraterna tappat sju namn jämfört med valet 2022, enligt siffror som Newsworthy sammanställt.
Nyheter Under 2025 tillkom 3,7 megawatt ny solel i Sigtuna. Det innebär en ökning med 13 procent jämfört med året innan, men en lägre takt än i landet i stort.
Politik Fyra kommuner i Arlandaregionen har tecknat ett avtal om att klimatreducera sina flygresor i tjänsten till 100 procent. Det handlar om Sigtuna, Knivsta, Upplands Väsby och Vallentuna.
Notiser Irans exilprins Reza Pahlavi landade på Arlanda under söndagsförmiddagen. I samband med besöket genomfördes en poliseskort som påverkade trafiken på E4 mellan Arlanda och centrala Stockholm.
Notiser Sju personer från Plock-Robbans gäng har samlat in närmare 90 kilo skräp i centrala Märsta och omkringliggande områden under lördagsförmiddagen.