Foto: Arkivbild/Jamshid Jamshidi

Höjd ersättning om du blir försenad via SL

1:a april höjde SL ersättningen till den som blir försenad på grund av strul i kollektivtrafiken.

Ersättningen för den som blir försenad mer än 20 minuter har höjts från maximalt 800 kronor till 1100 kronor. Man kommer också kunna få återbetalning av hela eller delar av biljettpriset för den försenade resan. Andra förändringar som genomförs är att det går att begära återbetalning av exemplevis en periodbiljett om trafikutbudet ändras som resenärers inte visste om då biljetten köptes. Ändringarna infördes 1:a april och gäller enbart SL, andra trafikoperatörer har andra ersättningssystem.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.