Foto: Arkivbild/Daniel Iskander

Högt tryck för asylsökningar i Märsta

Sedan Migrationsverket öppnat upp för ukrainaflyktingar att söka asyl i Märsta så många sökt sig ut med långa köer som följd.

Det rapporteras om långa köer utanför Migrationsverket i Märsta. Expressen skriver att det är ”enorm kö”.  Migrationsverket hänvisar inte till asylsökningar i Märsta, även om möjligheten finns. Detta på grund av kapacitetsbrist.
– Det är ett extraordinärt läge som har stor påverkan på Migrationsverket och samhället i stort. Det innebär att det är köer utanför flera av våra enheter där man kan söka asyl. Migrationsverket arbetar intensivt med att kunna hantera alla ansökningar som inkommer och för att omfördela resurser, men även för att hitta boendeplatser, säger Pierre Karatzian vid Migrationsverkets presstjänst, till Expressen.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening