RosersbergsbadetFoto: arkiv

Höga temperaturer i Mälaren

Inför den kanske sista varma helgen så är det över 22 grader i vattnet.

Den sista varma helgen för sommaren kan vara denna vecka, lördagen bjuder på 24 grader och söndag på 22 grader. Temperaturerna är kanske inte rekordhöga då 2018 också bjöd på varmt vatten i Sigtunafjärden och Mälaren enligt Bad- och simhallschefen Tapani Röyttä. Samtliga av kommunen kontrollerade badplatser har tjänligt vatten.

Temperaturer
Sjudargården, 23 grader
Steningebadet, 23 grader
Rosersbergsbadet, 22 grader
Munkholmsbadet, 22 grader

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening