Mångfalden är störst i Valsta enligt en rapport från HyresgästföreningenFoto: Magnus Granhagen
Hög mångfald i kommunen
Sigtuna är en av kommunerna med högst mångfald i hela landet enligt en rapport från Hyresgästförening.
I en rapport från Hyresgästföreningen som mäter i vilken utryckning det fins människor födda i olika länder och segregation har Sigtuna ansetts vara en av de kommuner med mest mångfald. Efter Botkyrka, Södertälje och Malmö kommer Sigtuna, därefter Haparanda. Kommuner med lägst mångfald är Lekeberg, Öckerö och Piteå. – Våra resultat visar att blandningen av människor födda i olika länder ökar i Sverige och den blir mer jämnt utspridd i landet. Det innebär att fler och fler bostadsområden hjälps åt i integrationen. Samtidigt visar forskningsstudien entydigt på att mångfalden är högre i områden med många flerfamiljshus. Allra högst är mångfalden i områden som domineras av hyresrätter, säger Love Börjesson, senioranalytiker Hyresgästföreningen och rapportförfattare, i ett pressmeddelande.
Låg mångfald i städer och villaområden Hyresgästföreningen konstaterar att mångfald finns där utbudet av hyresrätter är stort. Låg mångfald finns i innerstäder där bostadsrätter dominerar samt villaförorter. Mest mångfald i Sigtuna kommun finns i Valsta, Til, Brännbo, centrala Märsta och Norrbacka. Lägst finns i Sigtuna stad och Odensala.
Nyheter Under 2024 rapporterades 312 viltolyckor i Sigtuna kommun, vilket motsvarar 15 olyckor per 1 000 bilar. Siffran placerar kommunen under länstoppen, där Norrtälje har flest olyckor med 37 per 1 000 bilar, följt av Nynäshamn, Ekerö och Nykvarn.
Nyheter Nästa lördag är det dags för Trygghets- och beredskapsdagen i Märsta centrum. Temat i år är ”Du är en del av Sveriges totalförsvar” – och det blir en dag fylld med aktiviteter för hela familjen.
Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.
Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.
Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.
Blåljus En singelolycka inträffade på söndagskvällen på väg 884 öster om Skånela. En personbil körde av vägen och hamnade i diket mellan Granakurvan och Sälna.
Blåljus En man i Sigtuna blev under lördagen bestulen på sin motorbåt. När båten senare återfanns var motorn bortsågad och flera kablar kapade, rapporterar unt.se.
Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.
Blåljus Under natten till fredagen kallades ambulans till en adress i Märsta för ett misstänkt sjukdomsfall. Väl på plats framkom omständigheter som gjorde att polis tillkallades.