Prologis nya fastighet i ArlandastadFoto: Pressbild/Prologis

Hög efterfrågan på logistikytor i Arlandastad

Prologis har redan logistikfastigheter i Arlandastad men expanderar med att förvärva mark på 24 000 kvadratmeter där man ska bygga en byggnad på minst 12 000 kvadratmeter.

Enligt Prologis finns efterfrågan på logistikytor i Arlandastad och för att möta behovet så köper man upp en 24000 kvadratmeter tomt där en fastighet på 12 000 kvm ska uppföras med start i år. Redan innan årsskiftet kommer en av Prologis fastigheter stå klara på 7500 kvm.
– Vi är i dagsläget fullt uthyrda. Med det här projektet kan tillgodose en del av den efterfrågan som vi har på moderna logistikytor i det här attraktiva området, säger Gunnar Gillholm, nordenchef på Prologis

Prologis nya fastigheter i Prologis Park uppfyller krav gällande Breeam ”very good” med klimatkompensering bland annat.
– Tillsammans med våra kunder vill vi fortsätta att stärka både kundernas och vårt eget hållbarhetsarbete. Hållbarhet är finns med som en central del av allt vi gör, både nationellt och globalt, vilket även avspeglas i att vi finns med på listan över världens 100 mest hållbara företag, berättar Gunnar Gilholm.

Designbutik nytt tillskott i Marknadsplatsen på Arlanda

Näringsliv Det danska designhuset Illums Bolighus har nu slagit upp portarna på Stockholm Arlanda Airport. Butiken blir vårens sista tillskott på flygplatsens nya Marknadsplats i Terminal 5 – ett område som nyligen blev utsedd till Årets kommersiella plats 2025 av branschorganisationen NCSC.

Exklusiva Fredmans har öppnat på Arlanda

Näringsliv Arlandas nya Marknadsplats i Terminal 5 fortsätter att växa. Nu har Fredmans öppnat sin nya butik i avgångshallen – en destination i sig för resenärer med intresse för klockor, smycken och modeaccessoarer.

Lüttgenau och Askervall prisas av Företagarna

Näringsliv Vid ett evenemang på Hotell Kristina har Företagarna Sigtuna utsett Årets Företagare och Årets Unga Företagare 2025. Utmärkelserna går till entreprenörer som med driv och nytänkande bidrar till det lokala näringslivets utveckling.

Arlanda prisas för Årets kommersiella yta

Näringsliv Marknadsplatsen i Terminal 5 på Stockholm Arlanda Airport har utsetts till vinnare i kategorin ”Årets kommersiella yta < 25 000 m²” vid NCSC Awards, en tävling som arrangeras av branschorganisationen Nordic Commercial Spaces & Communities (NCSC).

Vy lanserar elbusslinje till Arlanda

Näringsliv Vy Flygbussarna blir först i Sverige med att starta en kommersiell elbusslinje mellan Cityterminalen i Stockholm och Arlanda flygplats – helt utan offentligt stöd. Satsningen inleds i maj 2025 som ett sommarprojekt och kan på sikt bli en del av företagets ordinarie trafik.

Benjamin Ingrosso nytt ansikte i Wall of Fame

Näringsliv Artisten och låtskrivaren Benjamin Ingrosso har tagit plats i porträttgalleriet Welcome to my hometown i Terminal 5 på Stockholm Arlanda Airport. Under onsdagen avtäcktes hans porträtt vid en ceremoni där både flygplatsledning, media och resenärer deltog.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening