Foto: Peter Kroon/Arbetsförmedlingen

Hög arbetslöshet i kommunen under andra kvartalet

Arbetslösheten i Sigtuna var 8,4 procent under andra kvartalet 2024, högre än riksgenomsnittet. Ungdomsarbetslösheten nådde 8,6 procent, vilket var länets högsta.

Under det andra kvartalet 2024 var arbetslösheten i Sigtuna högre än riksgenomsnittet. Med en arbetslöshetsnivå på 8,4 procent ligger Sigtuna över både länets och rikets genomsnitt. Ungdomsarbetslösheten i Sigtuna var också hög, med 8,6 procent, vilket var den högsta i länet.

Jämfört med andra kommuner i Stockholms län hade Sigtuna en av de högre arbetslöshetsnivåerna, även om det var något lägre än Södertälje och Botkyrka. Ekerö, Vaxholm och Värmdö hade däremot mycket lägre arbetslöshet, med nivåer på 3,4, 3,5 respektive 3,8 procent.

Det är också värt att notera att Sigtuna har den lägsta andelen anställda inom den offentliga tjänstesektorn i länet, med endast 20 procent av arbetskraften inom denna sektor.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.

Lokala liberaler på landsmötet i Karlstad

Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.

video

Bolid över Rosersberg

Nyheter En så kallad bolid drog in över Rosersberg under natten. Fenomenet kunde skådas strax före midnatt på fredagen.