Sigtuna hör till länstoppen när det gäller småbarnsföräldrar som röker enligt Socialstyrelsen.
Socialstyrelsen har kartlagt rökvanor hos småbarnsföräldrar 2017. Länssnittet var att 8 procent av barnen som föddes 2017 hade någon i hemmet som var rökare. Men skillnaderna är stora, Södertälje har flest rökande småbarnspappor med 18 procent rökte, därefter följer Botkyrka och Sigtuna med 17,8 respektive 13,1 procent. När det gäller mammornas rökvanor var det 2,5 procent som rökte, åtta andra kommuner hade högre siffror. Högst i länet var det i Södertälje där 5 procent av de nyblivna mammorna rökte.
Politik Märstabon Marta Aguirre har valts om som ordinarie ledamot i Vänsterpartiets partistyrelse. Beslutet togs under partiets kongress i Örebro den 17–19 april.
Politik Miljöpartiet vill förlänga giltighetstiden för SL:s enkelbiljett från 75 till 90 minuter. Förslaget är en del av partiets politik inför valet i Region Stockholm.
Politik Nu börjar listorna inför höstens val till kommunfullmäktige i Sigtuna att bli klara. Totalt finns 220 kandidater från 14 partier registrerade hittills, enligt Newsworthys sammanställning.
Politik Valdeltagandet i Sigtuna kommun sjönk i senaste riksdagsvalet och bröt därmed en lång uppåtgående trend, enligt siffror som Newsworthy tagit fram.
Nyheter En ny studie från SLU visar att PFAS-halterna i svensk konsumtionsmjölk i stort sett är mycket låga eller inte mätbara. Det gäller även i områden nära platser där brandskum tidigare använts, som kring Arlanda och Rosersberg.
Politik Flera partier har färre kandidater inför höstens val till kommunfullmäktige. I Sigtuna har Kristdemokraterna tappat sju namn jämfört med valet 2022, enligt siffror som Newsworthy sammanställt.
Nyheter Under 2025 tillkom 3,7 megawatt ny solel i Sigtuna. Det innebär en ökning med 13 procent jämfört med året innan, men en lägre takt än i landet i stort.