Foto: Astma och allergiförbundet

Hög andel nyblivna pappor som röker

Sigtuna hör till länstoppen när det gäller småbarnsföräldrar som röker enligt Socialstyrelsen.

Socialstyrelsen har kartlagt rökvanor hos småbarnsföräldrar 2017. Länssnittet var att 8 procent av barnen som föddes 2017 hade någon i hemmet som var rökare. Men skillnaderna är stora, Södertälje har flest rökande småbarnspappor med 18 procent rökte, därefter följer Botkyrka och Sigtuna med 17,8 respektive 13,1 procent. När det gäller mammornas rökvanor var det 2,5 procent som rökte, åtta andra kommuner hade högre siffror. Högst i länet var det i Södertälje där 5 procent av de nyblivna mammorna rökte.

jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.