Foto: Daniel Iskandar
Foto: Insändarbild

Hockeylaget fick nog-Intog frusen damm i Steninge slottsby

Pinbackshallen har varit stängd sedan snart en månad, på lördagen fick Wings Team 11 nog och spelade på naturis i Steninge slottsby.

Mellan Steningehöjden och Steninge slottsby finns ett litet vattenhål som nu frusit till is. En av ledarna i Wings Team 10/11 var ute för att kolla lämpliga isar för sina hockeysugna barn när han upptäckte isen. Efter att ha skottat en stund så fick man isen spelbar. På lördagen samlades hela hockeylaget för att spela matcher.

Det blev en härlig dag meddelar ledare för Wings med hockey i närmare tre timmar, korvgrillning och fika. Barnen hade längtat som bara den efter att få åka på is igen. Under den senaste månaden har ishallen inte bara Märsta stängts ner utan runt om i länet. Ett beslut som kritiserats från en hel idrottsrörelse. På måndag 18/1 kan utomhusplaner öppnas upp igen, hallar väntas vara igång igen till 24/1.
– Det har varit ett hemsk period för barn och unga som inte kunnat göra något som de verkligen älskar. Det har inte varit några problem med att lämna barnen på träningar, vi föräldrar har hållit oss borta och ledarna har tagit hand om barnen på bästa sätt. Jag förstår att det finns en oro med smittspridningen men det är även problem med stillasittande barn, berättaren förälder för märsta.nu

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.

EXTRA

Wings får uppskov med betalning till kommunen

Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.