Hjärtsjuk dog efter att ha skickats hem från läkarbesök

En hjärtsjuk patient som besökte en läkarmottagning i kommunen skickades hem efter läkarbesöket och hittades sedan avliden.

Sajten Dagens Press rapporterar om patienten som upplevde trötthet och sjukdomskänsla. Patienten hade lågt blodtryck och hjärtat slog extraslag. Ett besök på en läkarmottagning i kommunen renderade i att patienten skickades hem, dagen efter hittades patienten avliden i sitt hem. Enligt sajten ska arytmimottagningen som hyrläkaren kontaktade velat ha mer information om tillståndet.

EXTRA

Polis misstänker grov våldtäkt mot barn

Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.

Risk för ishalka i Sigtuna kommun

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.

A-traktorer ökar i kommunen

Nyheter Antalet A-traktorer i Sigtuna kommun har ökat de senaste åren, enligt statistik som Newsworthy sammanställt med uppgifter från Transportstyrelsen.