Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen

Heroisk vändning när Skånela vann

Skånela svarade för en heroisk vändning mot OV efter underläge i paus med sex bollar: - Vi skulle gå in som hungriga tigrar men gick in som tama får, sa tränare Jimmy Karlsson om starten.

Skånela gick mot förlust hemma mot OV Helsingborg och var i underläge med hela 10-16 i paus:
– Det händer något i paus, vi försöker gjuta mot i dem. Vi har ju inte ens försökt. I andra är vi modiga och bättre bakåt. Bam, bam, bam, bam så har vi ätit upp det, sa Jimmy Karlsson efter matchen.

Det blev en hejdundrandes andra halvlek i Vikingahallen. Skånela gjorde 10-2 på OV på tolv minuter och var i ledning. OV lyckades sen komma ikapp och ta en sporadisk ledning med tolv minuter kvar. Dock så var sista ordet Skånelas, man hade 25-25 och får en tilldömd straff. Den kliver Simon Lindberg fram och skickar rätt in i mål samt de två poängen till Märstalaget som är fortsatt obesegrat i serien.
– Det trodde man inte i paus, vi pratade innan matchen om att gå in som hungriga tigrar, men vi gick in som rädda får istället, fortsatte Karlsson.

Jimmy Karlsson tyckte att laget i andra gjorde en fantastisk insats. Simon Lindberg och Lucao stod för spetsen, Danté Linden svarade för en fin insats och i mitten krigade Isak Nielsen och Erik Östling ner OV.
– Andra halvlek och krigarmentaliteten tar vi med oss. Kan vi spöa Helsingborg så kan vi spöa alla. Men vi måste vara ödmjuka och ta fram mentaliteten.

Målen
Ladan 7, Lindberg 5, Nilsson 4, Östling 3, Svarén 2, Wärnmark 2, Nielsen, Näslund, Åkerman

Så gick det för bygdens lag på Gothia Cup

Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Flest hole-in-ones hos Arlandastad GK

golf Under 2024 registrerades sex hole-in-ones på Arlandastad Golfklubb och en på Sigtuna Golfklubb, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som sammanställts av Betting.se.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening