Foto: Skånela IF/Twitter

Heroisk vändning av Skånela i Kungälv

Skånela såg ut att gå mot förlust i Kungälv men vände och vann med 28-26.

Det var en av de större bragderna som Skånela svarat för de senaste säsongerna. Laget var nästan helt utspelat i första när Kungälv ledde med 19-11. Inte mycket talade för en scenförändring tidigt i andra förrän Skånela vaknade till liv vid ställningen 25-17 med en kvart kvar att spela. Kungälv gjorde inte ett enda mål på 13 minuter och Skånela svarade för 11-0 under tiden. Med knappa 90 sekunder kvar ledde Skånela hastigt och mindre lustigt för Kungälv med 28-25. Kungälv fick in ett tröstmål men det hjälpte föga i slutet.

Målen
Näslund 6, Lindberg 5, Broman 3, Nielsen 3, Svarén 2, Nilsson 2, Källemyr 2, Wärnmark 2, Bergklint 1, Lindholm 1, Lahdo 1

Brons för SMGK på Rikstvåan

notiser Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.

bildextra

Så blir nya handbollsarenan

Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.