Foto: Jamshid Jamshidi/Genrebild

Hemtjänstpersonal döms för bedrägeri-Gjorde privata inköp med brukares kort

En kvinna från Märsta som arbetade åt ett omsorgsföretag i Väsby döms för bedrägeri sedan hon handlat personliga saker med brukarens kontokort.

Det var i början av året som kvinnan använde brukarens kort för diverse privata inköp. Kvinnan hade uppget för brukarens son att hon behövde koden eftersom brukarens ica-kort var borta. Hon fick koden och sedan gjordes inköp för cirka 9500kronor enligt domen från Attunda tingsrätt.

Kvinnan hävdade att hon fått i uppdrag av brukaren som var dement att köpa de aktuella produkterna samt göra uttag i bankomat. Det aktuella omsorgsbolaget uppgav i rätten att kvinnan agerat mot deras rutiner för inköp till brukare. Rätten anser att brukarens son gett ett trovärdigt intryck samt att man gått på omsorgsbolagets linje kring att kvinnan inte agerat i linje med rutinerna. Kvinnan har heller inte lämna ett trovärdigt intryck i rätten. Inköpen skedde på Kicks och Hemtext och avsåg dyra krämer samt lakan för över 2000 kronor. Några av inköpen som skedde på ICA och Apoteken kan dock kopplas till brukarens önskemål. Kvinnan hävdade även att hon blandat ihop hennes privata kort med brukarens, något som rätten anser är osannolikt.

Kvinnan döms nu till villkorlig dom och dagsböter på 5600 kronor, hon ska även återbetala 9500 kronor till omsorgsbolaget som i sin tur redan ersatt brukaren med beloppet.

Extra

Biljakt tog stopp i Sigtuna

Blåljus Polisen jagade en bil genom Märsta och ut till villaområde i Sigtuna: - Det står poliser med dragna vapen, säger ett vittne till märsta.nu

Många studerar utanför hemlänet

Ung & Student Sigtuna utmärker sig i Stockholms län när det gäller var nya högskolestudenter väljer att studera. En större andel än i länet som helhet börjar sina studier vid lärosäten i andra delar av landet.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening