En hemtjänstbil lappades i Sigtuna när en anställd snabbt skulle in för att handlaFoto: Jamshid Jamshidi

Hemtjänstbil lappades: Missade P-skiva i samband med handel

En ung man som i somras arbetade i kommunens hemtjänst missade att sätta P-skivan och fick en bot när han skulle handla till en av sina brukare.

Mannen hade nyligen börjat arbeta på hemtjänsten, när han skulle handla åt en brukare var tiden för det kort, han sprang in på ICA i Sigtuna men glömde bort P-skivan. När han kom ut var det en P-bot på rutan, mannens chef gav sedan besked att han måste betala boten själv. Nu överväger han att sluta och känner sig inte motiverad för att arbeta under sådana omständigheter.

Ulf Sävström, produktionschef på Stadsbyggnadskontoret, klargör för märsta.nu att kommunens medarbetare precis som övriga förare har ett ansvar att följa lagar och regler. Att parkera fel är förarens egna ansvar. Men enligt Sävström brukar Trafikdriften undvika att lappa kommunens bilar när de är i tjänst såvida de inte står trafikfarligt till.

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Hotfull man missade flyg

Blåljus En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.