Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Hembesök gav ökad kunskap om inomhusmiljö

Kommunens miljö- och hälsoskyddsinspektörer har besökt omkring 90 lägenheter för att informera och undersöka inomhusmiljö.

I december 2024 genomförde Sigtuna kommuns miljö- och hälsoskyddsinspektörer hembesök i flera bostadsområden. Syftet var att informera hyresgäster om deras rättigheter och undersöka eventuella problem med inomhusmiljön. Totalt besöktes mellan 80 och 90 lägenheter, där mer än hälften av de boende valde att ta emot inspektörerna.

Under inspektionerna upptäcktes fyra avvikelser kopplade till låg vattentemperatur, fukt och mögel. Många hyresgäster upplevde problem med inomhustemperaturen, men mätningar visade att den oftast låg inom rekommenderade gränser.

Enligt inspektör Thomas Gadeborg var den största vinsten med insatsen att fler blev medvetna om kommunens roll och att hyresgäster kan vända sig till inspektörerna vid problem i boendemiljön. Insatsen väckte stort intresse och engagemang, både vid besöken och i sociala medier.

Fortsatt klar majoritet kvinnor som vabbar

Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Hotfull man missade flyg

Blåljus En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.