Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Hembesök gav ökad kunskap om inomhusmiljö

Kommunens miljö- och hälsoskyddsinspektörer har besökt omkring 90 lägenheter för att informera och undersöka inomhusmiljö.

I december 2024 genomförde Sigtuna kommuns miljö- och hälsoskyddsinspektörer hembesök i flera bostadsområden. Syftet var att informera hyresgäster om deras rättigheter och undersöka eventuella problem med inomhusmiljön. Totalt besöktes mellan 80 och 90 lägenheter, där mer än hälften av de boende valde att ta emot inspektörerna.

Under inspektionerna upptäcktes fyra avvikelser kopplade till låg vattentemperatur, fukt och mögel. Många hyresgäster upplevde problem med inomhustemperaturen, men mätningar visade att den oftast låg inom rekommenderade gränser.

Enligt inspektör Thomas Gadeborg var den största vinsten med insatsen att fler blev medvetna om kommunens roll och att hyresgäster kan vända sig till inspektörerna vid problem i boendemiljön. Insatsen väckte stort intresse och engagemang, både vid besöken och i sociala medier.

jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.