Polishelikoptern, hundar och radiobilar sökte efter inbrottstjuvarnaFoto: Jamshid Jamshidi/Genrebild

Helikopterjakt efter villainbrott i Steninge

Ett inbrott skedde i en villa i Steninge under natten mot söndag. Ett stort pådrag deltog i sökandet efter gärningsmännen. – Vi håller på att leta för fullt med radiobilar, helikoptern och en hundpatrull, sa RLC-befälet Dan Grip under insatsen.

Polisen larmades till villan i Steninge av ett larmbolag klockan 01.48 natten mot söndag. När första patrullen anlände till platsen kunde man snabbt konstatera att ett inbrott skett. Polisen satte in flera resurser i sökandet efter inbrottstjuvarna.
– Vi håller på att leta för fullt med radiobilar, helikoptern och en hundpatrull, sa Dan Grip, befäl vid polisens ledningscentral, vid 02-tiden.

Polisen har upprättat en anmälan om inbrott, men det är i nuläget oklart vad stöldbytet blev. Ingen är dock gripen i ärendet.

Extra

Biljakt tog stopp i Sigtuna

Nyheter Polisen jagade en bil genom Märsta och ut till villaområde i Sigtuna: - Det står poliser med dragna vapen, säger ett vittne till märsta.nu

Akuta polisärenden ökade i kommunen

Nyheter SOS Alarm tog emot 438 samtal om akuta polisärenden i Sigtuna kommun under juli. Det är något fler än det historiska snittet för månaden, som ligger på 395 samtal.

Vanligaste brotten i sommar

Nyheter Under juni och juli registrerade polisen 1 435 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 1 238 händelser som ska ha inträffat under sommarmånaderna. Den vanligaste brottskategorin var stöld utan inbrott.

Många fall av stöld och inbrott i kommunen

Nyheter Polisen registrerade 142 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun under vecka 31. Av dessa ska 77 brott ha begåtts under veckan, medan övriga avser händelser vid en tidigare tidpunkt.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening