Polishelikoptern, hundar och radiobilar sökte efter inbrottstjuvarnaFoto: Jamshid Jamshidi/Genrebild

Helikopterjakt efter villainbrott i Steninge

Ett inbrott skedde i en villa i Steninge under natten mot söndag. Ett stort pådrag deltog i sökandet efter gärningsmännen. – Vi håller på att leta för fullt med radiobilar, helikoptern och en hundpatrull, sa RLC-befälet Dan Grip under insatsen.

Polisen larmades till villan i Steninge av ett larmbolag klockan 01.48 natten mot söndag. När första patrullen anlände till platsen kunde man snabbt konstatera att ett inbrott skett. Polisen satte in flera resurser i sökandet efter inbrottstjuvarna.
– Vi håller på att leta för fullt med radiobilar, helikoptern och en hundpatrull, sa Dan Grip, befäl vid polisens ledningscentral, vid 02-tiden.

Polisen har upprättat en anmälan om inbrott, men det är i nuläget oklart vad stöldbytet blev. Ingen är dock gripen i ärendet.

Väsby kan stoppa kraftledning mot Odensala

Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.