Helikopter jagade man som kastade sten på ordningsvakter
En man kastade sten mot ordningsvakter på Märsta station. Han kunde gripas efter en intensiv jakt.
Vid 16-tiden larmades polis till Märsta station med anledning av att en man kastade stora stenar mot ordningsvakter. Mannen visade också upp ett vapenliknande föremål innan han försvann från platsen. Efter en kort och intensiv jakt tillsammans med bland annat helikopter kunde mannen gripas i Valsta. Han misstänks för grovt olaga hot, försök till grov misshandel, grovt vapenbrott och skadegörelse.
Blåljus Lokalpolisområde Sollentuna/Upplands-Väsby/Sigtuna genomför under två dagar en riktad insats kopplad till Orange Day, med fokus på att uppmärksamma och motverka våld mot kvinnor och flickor.
Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.
Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.