Foto: Insändarbild
Helena Gunnarsson grillar i BjörnkällaFoto: Insändarbild
Foto: Insändarbild
Foto: Insändarbild

Helena ordnar dansläger i Rävsta

För andra året i rad arrangerar Sigtuna Dansskola läger för barn: - Vi är väldigt glada att så många gillar dans i kommunen och tänker definitivt anordna dansläger även nästa år, säger Helena Gunnarsson på Sigtuna Dansskola.

Helena Gunnarsson driver Sigtuna Dansskola, för andra året i rad arrangerar hon läger för barn mellan 6-12 år i Rävsta. Dagarna består av dans, utflykter, bad, grill. 20 barn delas in i två grupper och får dansa både showdance och streetdance. Barnen får också vara med och skapa dans. I onsdags begav man sig till Björnkälla för dans innan det blev grillad korv. Idag fredag ska man vara i Flootvik där det blir dans och bad i Mälaren.

Fyra andra dansinstruktörer har anlitats och håller i dagarna tillsammans med Helena. Senare i sommar blir det även sommarkurs för barn och vuxna precis innan skolorna startar. Det blir även ett läger för unga mellan 13-19 år.

Har ni också ett härligt sommarlov? Skicka in bilder och info till märsta.nu

julen 2025

Sigtuna julmarknad rankas som en av Sveriges bästa

Nöjesnyheter Sigtuna julmarknad placerar sig på åttonde plats i årets julmarknadsindex, som kartlägger landets mest uppskattade julmarknader utifrån omdömen, söktryck och tillgänglighet. Marknaden får totalpoängen 48,16 och rankas därmed högre än Julmässan på Kalmar slott, trots samma avrundade poäng.

Hampus Busk prisas – började sin bana på Sigtuna museum

Kulturnyheter Kulturhistorikern Hampus Busk tilldelas årets Clarence Morberg-pris för sitt arbete med att tillgängliggöra stadens historia och kulturarv för en bred publik. Priset delas ut för att uppmärksamma hans drivkraft att förankra samhällsbyggande i platsens historiska sammanhang.

Sigtuna 44:a i landet som konstkommun

Kulturnyheter Sigtuna kommun hamnar på plats 44 när årets ranking av landets konstkommuner presenteras. Rankingen görs av KRO/KIF och bygger på hur kommunerna arbetar med konst, kultur och stöd till konstnärer.