Foto: Insändarbild

Helena ordnar dansläger

Helena Gunnarsson på Sigtuna Dansskola arrangerar dansläger just nu.

Helena Gunnarsson som nominerades till Årets eldsjäl på Näringslivsgalan arrangerar dansskola för barn mellan 6-12 år. Helena meddelar att det blir streetdance och varje dag.
– Vi gör olika övningar som handlar om att lära känna varandra, oss själva och mer om hur vi kan dansa tillsammans. Dansstopp, danskull och vattenlekar på rasterna, berättar Helena.

På lördagen var de till Björnkälla i Rävsta där de lekte och dansade på ängar och stigar. Nu på onsdag blir det dansuppvisning för föräldrar och syskon på ängen utanför dansskolan i Rävsta.
– Efter danslägret följer sommarkurser och workshops mellan vecka 26-28. Man kan då välja mellan att dansa 1 till 6 gånger varje vecka. Hösten kurser startar vecka 35 med öppen prova på-vecka första veckan, hälsar Helena.

Hampus Busk prisas – började sin bana på Sigtuna museum

Kulturnyheter Kulturhistorikern Hampus Busk tilldelas årets Clarence Morberg-pris för sitt arbete med att tillgängliggöra stadens historia och kulturarv för en bred publik. Priset delas ut för att uppmärksamma hans drivkraft att förankra samhällsbyggande i platsens historiska sammanhang.

Sigtuna 44:a i landet som konstkommun

Kulturnyheter Sigtuna kommun hamnar på plats 44 när årets ranking av landets konstkommuner presenteras. Rankingen görs av KRO/KIF och bygger på hur kommunerna arbetar med konst, kultur och stöd till konstnärer.

Valsta kyrka fyller 50 år

Kulturnyheter Valsta kyrka, den yngsta av Märsta pastorats kyrkor, firar i år sitt 50-årsjubileum. Kyrkan byggdes 1975, mitt under en tid av nybyggaranda i stadsdelen Valsta. Med sin placering vid Valsta torg har den sedan starten haft en central roll i området.

SVT spelade in i Märsta för Arvinge okänd

Nöjesnyheter SVT Göteborgs program Arvinge okänd gjorde under måndagen inspelningar i Märsta. Programledaren Kattis Ahlström besökte juristen Christer Bjurestedt Linde på Murkelvägen, där delar av ett kommande avsnitt spelades in.

Märstarapparen 25 släpper ny singel

Nöjesnyheter Märstarapparen 25 är aktuell med nya singeln Bad Man, som släpptes den 8 augusti via EMI Sweden/Universal Music. Låten bjuder på tydliga afrobeatsinfluenser och följer upp sommarens tidigare släpp Wahala.