Märsta Förenade hade fullt upp i samband med snökaoset på fredagenFoto: Pressbild
Hektiskt dygn för Märsta Förenade med snötransporter
Det vankas mera snö och Märsta Förenade är med och forslar bort snön från Arlanda.
Arlanda påverkades av fredagen snöväder, 13 bilar från Märsta Förenade var med och transporterade undan snön från området. Mer snö väntas och Märsta Förenade planerar full bemanning under det kommande dygnet: – Vi har haft full upp under natten, och tack vare bra samarbete med Swedavia som samlar och lastar all snö på våra fordon, så har det gått snabbt och smidigt, berättar Jasmina Miljkovic, chef för transportledningen på Märsta Förenade, i ett pressmeddelande.
Klass 1-varningen kvarstår från och med lördag kväll till söndag förmiddag då det väntas 10-15 cm snö. – Det är alltid en utmaning att se till att det finns bilar att tillgå med kort varsel. Nu har vi ett tätt samarbete med Swedavia för att kunna vara förberedda så lång tid i förväg som det går, fortsätter Jasmina Milkovic.
Blåljus En man ska ha onanerat öppet vid Rosersbergs station på torsdagsförmiddagen. Polisen larmades till platsen och en anmälan om sexuellt ofredande är upprättad.
Nyheter Under 2024 rapporterades 312 viltolyckor i Sigtuna kommun, vilket motsvarar 15 olyckor per 1 000 bilar. Siffran placerar kommunen under länstoppen, där Norrtälje har flest olyckor med 37 per 1 000 bilar, följt av Nynäshamn, Ekerö och Nykvarn.
Nyheter Nästa lördag är det dags för Trygghets- och beredskapsdagen i Märsta centrum. Temat i år är ”Du är en del av Sveriges totalförsvar” – och det blir en dag fylld med aktiviteter för hela familjen.
Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.
Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.
Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.
Blåljus En singelolycka inträffade på söndagskvällen på väg 884 öster om Skånela. En personbil körde av vägen och hamnade i diket mellan Granakurvan och Sälna.
Blåljus En man i Sigtuna blev under lördagen bestulen på sin motorbåt. När båten senare återfanns var motorn bortsågad och flera kablar kapade, rapporterar unt.se.
Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.