Victor Levén svarade för tre målFoto: Kjelle Svensson/Rosersbergs IK
Hattrick av Levén
Rosersbergs IK ångar på i ettan och noterade femte raka segern i helgen borta mot Björklinge i IFU Arena.
Inget verkar kunna stoppa Rosersbergs IK i ettan i år, i helgen kom 8-5 borta mot Björklinge i IFU Arena, Rosers tog en tidig ledning och höll den sedan resten av matchen. I tredje blev det lite dramatiskt när Björklinge gick upp till 5-6 men Victor Levén satte kort därpå 7-5 med sitt tredje mål för dagen. I tom kasse kom sedan 8-5 från Linus Jämtdal. – Vi vinner och tar tre poäng, det är inte vackert eller särskilt underhållande idag men det är tillräckligt effektivt. Vi gör det vi måste men bjuder inte riktigt upp till dans, det finns några fina kombinationer men vi har blivit lite bortskämda med mera, kommenterar sportchefen Fredrik Raschke.
Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.
Fotboll Märsta IK fick en smakstart på säsongen i division 4 när laget besegrade Heby med 1–0 hemma på Midgårdsvallen på söndagen. Segermålet kom strax före pausvilan, i den 44:e minuten, då Musa Rachow Yacob satte dit matchens enda mål.
kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.
kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.
Innebandy RA19:s herrjuniorer är klara för Juniorallsvenskans slutspel efter en nervkittlande kvalmatch mot Storvreta IBK i Ekillahallen på fredagskvällen.
Handboll Skånela avslutade sin sista hemmamatch i Handbollsligan på bästa sätt genom att besegra Alingsås med 26–25. Det blev en jämn och tät drabbning där hemmalaget avgjorde i slutminuterna.
kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.