Victor Levén svarade för tre målFoto: Kjelle Svensson/Rosersbergs IK

Hattrick av Levén

Rosersbergs IK ångar på i ettan och noterade femte raka segern i helgen borta mot Björklinge i IFU Arena.

Inget verkar kunna stoppa Rosersbergs IK i ettan i år, i helgen kom 8-5 borta mot Björklinge i IFU Arena, Rosers tog en tidig ledning och höll den sedan resten av matchen. I tredje blev det lite dramatiskt när Björklinge gick upp till 5-6 men Victor Levén satte kort därpå 7-5 med sitt tredje mål för dagen. I tom kasse kom sedan 8-5 från Linus Jämtdal.
– Vi vinner och tar tre poäng, det är inte vackert eller särskilt underhållande idag men det är tillräckligt effektivt. Vi gör det vi måste men bjuder inte riktigt upp till dans, det finns några fina kombinationer men vi har blivit lite bortskämda med mera, kommenterar sportchefen Fredrik Raschke.

Målen
Levén 3, Jarnling 2, Ekfeldt, Jansson, Jämtdal

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.