Wings kopplar grepp om kvalserien till Hockeyettan efter tredje raka segern på onsdagen med 5-1 mot Värmdö.
Christian Blomqvist svarade för ett hattrick när Wings besegrade Värmdö med 5-1 på bortaplan. Blomqvist slog till två gånger i första och satte 4-1 tidigt i andra, resterande mål gjordes av Felix Lööw och Adam Wahlkvist. Wings kopplar därmed grepp om serien tillsammans med Segeltorp. På söndag möter Wings Trångsund borta och seger där samtidigt som Segeltorp vinner sin match mot Linden och det kan vara bäddat för en avgörande seriefinal nästa onsdag 27:e mars. Noterbart är att Alex Jirhage i målet svarade för en ny fin insats och räddade 32 av 33 skott.
Christian Blomqvist missade två matcher av serien men har på tre matcher levererat hela 4 mål och tre assist, han är fyra i poängligan på det medan Alexander Lööv är tvåa efter nio poäng på fem matcher. Målvaktsligan toppas av Alexander Jirhage med 96% räddade skott. Serien har kommit halvvägs och efter att Wings inlett med två oavgjorda så har man nu fått upp farten rejält.
Sport När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.
Sport Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.
Sport Clemensnäs tog hem segern mot Wings i Hockeyettan efter en match som präglades av effektivitet och ett starkt powerplay-spel från hemmalaget. Trots en lovande inledning från Wings föll siffrorna till slut tydligt, 5–1.
Sport Wings inkasserade en knapp förlust mot Kalix i Hockeyettan efter 1–2 på hemmaplan inför 177 åskådare. Matchen blev precis så tuff som förväntat, och trots en stark insats räckte det inte hela vägen för Wings.