Wings kopplar grepp om kvalserien till Hockeyettan efter tredje raka segern på onsdagen med 5-1 mot Värmdö.
Christian Blomqvist svarade för ett hattrick när Wings besegrade Värmdö med 5-1 på bortaplan. Blomqvist slog till två gånger i första och satte 4-1 tidigt i andra, resterande mål gjordes av Felix Lööw och Adam Wahlkvist. Wings kopplar därmed grepp om serien tillsammans med Segeltorp. På söndag möter Wings Trångsund borta och seger där samtidigt som Segeltorp vinner sin match mot Linden och det kan vara bäddat för en avgörande seriefinal nästa onsdag 27:e mars. Noterbart är att Alex Jirhage i målet svarade för en ny fin insats och räddade 32 av 33 skott.
Christian Blomqvist missade två matcher av serien men har på tre matcher levererat hela 4 mål och tre assist, han är fyra i poängligan på det medan Alexander Lööv är tvåa efter nio poäng på fem matcher. Målvaktsligan toppas av Alexander Jirhage med 96% räddade skott. Serien har kommit halvvägs och efter att Wings inlett med två oavgjorda så har man nu fått upp farten rejält.
Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.
Sport Trots flera år av ökande aktivitet har ungdomsidrotten i Sigtuna kommun ännu inte nått samma nivåer som före pandemin. Nya siffror visar att utvecklingen går långsamt uppåt, men att kommunen fortfarande ligger efter riksgenomsnittet.
Handboll Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.
Handboll Skånela IF och Simon Lindberg är överens om ett nytt avtal. Kontraktet sträcker sig över tre år och innebär att Lindberg fortsätter i klubben på längre sikt.
Fotboll Daniel Söderberg från Märsta är klar för norska Odd. Den 28-årige mittfältaren ansluter från Sandvikens IF i Superettan och är nu på plats i Skien.
Sport Längdåkaren Gustaf Berglund är uttagen till Sveriges OS-trupp inför vinter-OS i Milano Cortina 2026. Berglund är född i Dalarna, uppvuxen i Sigtuna och tävlar i dag för IFK Mora. För honom blir det OS-debut.
Handboll Skånela IF:s damlag förlorade bortamatchen mot LUGI under Trettondagen. Matchen spelades i Lund och slutade 38–27 till hemmalaget, efter 19–9 i paus.
Innebandy RA19:s F13-lag slutade på en andraplats i Storvreta Cup efter finalförlust mot Vaksala med 1–0. Laget gick obesegrat genom turneringen fram till finalen.
Sport Det börjar dra ihop sig för säsongspremiär i Humbacken i Sigtuna. Under veckan är snöproduktionen i full gång och förutsättningarna ser goda ut för öppning.
Handboll Skånela vann klart mot Lugi med 39–27 när Allsvenskan startade om på söndagen. Gästerna vände underläge till pausledning och kontrollerade sedan matchen i andra halvlek.
Handboll Under torsdagen avslutades satsningen Handboll för alla i Vikingahallen i Märsta. Närmare 170 elever från fyra skolor deltog i gemensamma aktiviteter.
Sport Sedan lanseringen av Fritidskortet i september 2025 har 1 829 personer i Sigtuna kommun beviljats kortet, och 951 av dem har redan använt det för att betala för fritidsaktiviteter.
Handboll Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.