Foto: Polisen

Hastighetskontroller i tätbebyggt område i veckan

Denna vecka är det hastighetskontroller i kommunen som en del av Polisens nationella trafiksäkerhetsvecka.

Polisen kommer unde vecka 10 att kontroller hastighet i tätbebyggt område, vanligtvis genomförs kontroller utanför skolor.
– Just den här veckan kommer vi koncentrera våra kontroller till områden där vi vet att många personer rör sig. Det handlar både om bostadsområden, skolor och stadskärnor. Varje kilometer har betydelse, framför allt för oskyddade trafikanter som fotgängare, cyklister eller mopedister, säger Ulf Emilsson, verksamhetsexpert inom trafik vid polisen.

Hastigheten är låg utanför skolor eftersom det är oskyddade trafikanter som rör sig där. Konsekvenserna vid en krock tindras också samtidigt som förare hinner reagera och sakta ner om man upptäcker någon som rör sig i vägbanan.
– Lägre hastigheter är avgörande för att trafiken ska vara säker och upplevas trygg. Det ger till exempel större möjlighet att korsa och röra sig längst med gatan när fordon rör sig mer på människors villkor och där gatumiljön skapar förutsättningar för ökad och säker gång och cykling, säger Maria Krafft, måldirektör Trafikverket.

Varje år genomför polisen tio trafikveckor med olika fokus, det kan vara hastighet, nykterhet, brott på väg eller mot yrkestrafik. Trafikveckorna är ofta samordnade på EU-nivå.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.

Axelsson kritisk till visselblåsarfunktionen

Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).

Emma och Lucy vanliga hundnamn i kommunen

Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.