Hästar röjde skog på SleipnergatanFoto: Sigtuna kommun/Facebook

Hästar röjde skog i Valsta

Som en del av Utvecklingsprojektet i Valsta har hästar använts för att frakta bort röjd skog.

Skogsområdet runt Valsta har gallrats som en del av utvecklingsprojektet Valsta2030. I arbetet som pågår denna vecka har häst använts för att frakta bort timret. En mäktig syn bland valstaborna under måndagen då det stod hästar på Sleipnergatan. Genom att använda hästkraft är det skonsammare mot naturen plus att man undviker buller, säger Mikael Gustafsson, enhetschef på Stadsbyggnadskontoret, till kommunens facebooksida.

Förutom röjningsarbetet i Valsta2030 kommer man att hantera gång och cykelvägar för att göra sikten bättre. En hel del kommer även att hända på och runt Valsta torg. Aktivitetsytor och multisportrink planeras det för.

EXTRA

Polis misstänker grov våldtäkt mot barn

Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.

Risk för ishalka i Sigtuna kommun

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.

A-traktorer ökar i kommunen

Nyheter Antalet A-traktorer i Sigtuna kommun har ökat de senaste åren, enligt statistik som Newsworthy sammanställt med uppgifter från Transportstyrelsen.