Foto: Privat/Facebook

Hassan: Jag skulle ha gjort om det

Hassan Zubier uppmärksammas dagligen för sin insats i Åbo. För P4 Uppland som träffat honom säger han att han skulle ingripit om han fick chansen att vrida tiden tillbaka.

Hassan fick en nervskada efter att ha huggits i nacken i samband med attacken i Åbo för två veckor sedan. Men han ångrar inte att han ryckte in utan skulle ha gjort det igen om han fick chansen:
– Absolut, utan att tänka efter. Det är sådan jag är, säger Hassan till P4 Stockholm.

Internationell uppmärksamhet
Expressen var först med att rapportera om Hassans insats och därefter har media från Ecuador, Ryssland och CNN ringt. Han har också fått en massa meddelanden, de flesta från finska medborgare som beskriver honom som en hjälte och hedersmedborgare. Nu ska han dock försöka gå vidare med ett liv som sannolikt innebär rullstol för resten av livet:
– Jag har ett mörker över mig som svävar, men grabbar jag tag i det mörkret så kommer jag aldrig komma tillbaka. Jag har vänner som ringer mig varje dag, säger Hassan.

Förlamad från bröstet
Han berättar om attacken; första hugget gick in i nacken och det är det som orsakat skadorna med förlamning från bröstet och nedåt. Hassan försökte rädda en okänd kvinna vars liv inte gick att rädda och sin sambo. De var i Finland på semester och skulle just åka hem då de hamnade på torget i Åbo.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

sommarlov

Mängder av aktiviteter i kommunen under sommarlovet

Ung & Student Sigtuna kommun har ett stort utbud av aktiviteter för barn och unga under sommarlovet 2025. I Märsta, Valsta, Sigtuna och Rosersberg arrangeras kostnadsfria eller subventionerade aktiviteter genom kulturförvaltningen, fritidsgårdarna, biblioteken och lokala föreningar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening