Hassan Zubier och Finlands ambassadör Liisa Tanonpoika i samband med en ceremoni på Finlands ambassad.Foto: Finlands ambassad

Hassan fick Livräddningsmedaljen av Finland

Märstabon Hassan Zubier har belönats med en medalj av Finlands president Sauli Niinistö för sin hjälteinsats i samband med terrorattentatet i Åbo förra året.

Hassan Zubier har nu fått medalj av Finlands president, det skedde i samband med en ceremoni på finska ambassaden där ambassadören Liisa Tanonpoika överlämnade medaljen. Hon tackade Hasan för sin insats å hela det finska folkets vägnar.

Det rör sig om Livräddningsmedaljen som delas ut för en synnerligen modig och rådi handling eller en för en handling som utförts med fara för sitt eget liv och som räddat en annan människas liv. Hassan agerade synnerligen modigt då han ingrep för att röda liven på en knivhuggen kvinna trots att gärningsmannen var kvar. Hassan lyckades även rädda en annan kvinna genom att avleda gärningsmannens uppmärksamhet mot sig själv och hindra hans framfart. Hassan mottog flera knivhugg och skadades svårt. Totalt dog två personer och åtta skadades i samband med terrorattacken i Åbo 18:e augusti. Terroristen greps och har dömts till livstids fängelse.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.