Hassan är tillbaka i Märsta: Kommer sitta i rullstol resten av livet
Hassan Zubier är tillbaka i Märsta efter attacken i fredags i Åbo. Men han har fått besked att det är troligt att han kommer behöva rullstol resten av livet.
Dagens Nyheter har träffat Hassan Zubier hemma i Märsta, fem dagar efter attacken i Åbo där två personer miste livet och tiotalet skadades. En av dem var Hassan som försökte hjälpa en kvinna som attentatsmannen högg: – När jag skrek så högg han mig i stället, säger Hassan till DN.
Hassan har förlamats i armen och sitter i rullstol på grund av en ryggmärgsskada, beskedet från de finländska läkarna är att han troligtvis kommer behöva rullstol resten av livet. I ett inlägg på Facebook så berättar han om de senaste dagarna: – Jag mår bra efter omständigheterna. Har ont men överlever.Nu börjar den riktiga fajten…att komma tillbaks
Vänster arm är förlamad och rullstolen lär han inte bli av med om inget mirakel sker, skriver han. – Mitt liv blir inte som förut, men ser det som att…ett nytt kapitel öppnar sig, skriver han.
Fotnot: märsta.nu har sökt Hassan Zubier men utan resultat.
Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.
Politik Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) var i Märsta under onsdagen tillsammans med kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M). Fokus låg på bostadsfrågor, infrastruktur och den lokala utvecklingen i Sigtuna kommun.
Nyheter Tågen till och från stationerna i kommun fortsätter att ha problem med punktligheten. Under september kom var tionde tåg mer än fem minuter sent till stationerna i Märsta, Arlanda C och Rosersberg, rapporterar Newsworthy.
Notiser Två män, en 22-åring från Märsta och en 20-åring från Stockholm, har häktats misstänkta för olaga frihetsberövande efter den uppmärksammade händelsen vid en busshållplats i Sigtuna förra veckan
Blåljus En 13-årig pojke och en 50-årig man har båda polisanmält varandra för misshandel efter ett bråk i Valsta på söndagskvällen. En elsparkcykel ska ha varit orsaken till konflikten, enligt unt.se
Nyheter Ett 20-tal spelare och föräldrar från Sigtuna Märsta United städade under lördagsförmiddagen halva Rosersbergs industriområde, enligt ett pressmeddelande från Städa Sverige.
Nyheter Trafikverket har beslutat att Märsta station ska byggas om för 1,4 miljarder kronor. Ombyggnaden ingår i den nya nationella planen för infrastruktur och syftar till att modernisera stationen och öka kapaciteten i tågtrafiken.
Nyheter Regeringens förslag om sänkta socialbidrag väntas slå hårdast mot familjer med många barn. I Sigtuna kommun handlar det om omkring tio familjer som kan påverkas när de nya reglerna införs, enligt Socialstyrelsens statistik.
Nyheter Efter några år med minskat intresse ökar antalet som tar jägarexamen igen i Sigtuna kommun. Under 2023 tog 17 personer jägarexamen, vilket är tre fler än året innan, enligt newsworthy.se.