Garnsviken i SigtunaFoto: Daniel Iskander

Härva bakom Garnsvikens naturreservat

Garnsvikens naturreservat inrättades utan att det fanns projektplan och budget som underlag för köpet: - Det här fallet är ett mycket bra exempel på den oordning som råder på många ställen i den kommunala förvaltningen. Det är helt oacceptabelt att hantera skattebetalarnas pengar på det här sättet, säger Olov Holst, kommunstyrelsens ordförande (M).

2014 fattades beslut av den dåvarande kommunledningen att inrätta limniskt naturreservat i Garnsviken i Sigtuna. Men projektet saknade budget och projektplan, fakturor skickades till en konsult som saknade avtal med kommunen och revisorfirman kunde inte granska om fakturorna var korrekt utställda eller inte i enlighet med beställningen enligt ett pressmeddelande från Moderaterna.

Olov Holst kallar det aktuella fallet oacceptabelt och ett bra exempel på den oordning som fanns i den kommunala förvaltningen under den tiden. Nu har man inrättat en rad åtgärder för att det inte ska upprepas. Det finns en ny projektmodell på plats och personalen ska utbildas i LOU, lagen om offentlig upphandling:
– Det är precis så här vi ska fortsätta jobba. Upptäcker vi att något inte står rätt till ska det utredas och åtgärdas, även om det är vi som begått misstagen. Vi tänker inte försöka dölja brister och fel i våra processer och beslut. Allt ska ut i dagsljuset och synas. Först då kan vi sägas ha en transparent och öppen hantering av skattebetalarnas pengar. Så ska Sigtuna kommun fortsätta styras om vi får väljarnas förtroende efter den 9 september, uppger Holst (M), kommunstyrelsens ordförande.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

sommarlov

Mängder av aktiviteter i kommunen under sommarlovet

Ung & Student Sigtuna kommun har ett stort utbud av aktiviteter för barn och unga under sommarlovet 2025. I Märsta, Valsta, Sigtuna och Rosersberg arrangeras kostnadsfria eller subventionerade aktiviteter genom kulturförvaltningen, fritidsgårdarna, biblioteken och lokala föreningar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening