Foto: Genrebild/Swedavia

Hårdare passagerarkontroller på Arlanda

Passagerarlistor ska kontrolleras hårdare vid ankommande plan till Arlanda som ett led i Polisens arbete i att minska den grova brottsligheten rapporterar Aftonbladet.

När resenärer flyger till Arlanda utanför Schengen och EU så skickas deras passuppgifter i förväg till Polisen, de scannas sedan i polisens nya system PITA och larmar systemet om personer så kan dessa tas om hand vid landning på Arlanda rapporterar Aftonbladet.

1:a augusti skärps gränskontrollen ytterligare då lagrådet behandlar en remiss som grenar sig på EU-reglerna PNR som står för Passenger name record. Det ger polisen detaljer om bland annat resväg, bagage och betalningssätt så fort någon köper en flygbiljett till eller från EU. PNR kan dock bara användas mot personer som misstänks för terrorism eller annan grov brottslighet.

Polisen har i flera insatser tillsammans med andra polismyndigheter i EU vid flera tillfällen genomfört kontroller på Arlanda där syftet varit att komma åt pengar som ska föras in eller ut ur landet. Dessa pengar tror man kopplas till brottslighet.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.

Lodjursjakten stoppas

Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.