Farbror Blå i samband med åttondelsfinalen.Foto: Instagram/WE Sigtuna

Här visas kvartsfinalen

Vill du också se kvartsfinalen tillsammans med andra? Sveriges VM-äventyr har varit en succé för både landslag och lokala krogar som satsat på gemenskap i samband med matcherna.

I eftermiddag med start klockan 16 startar Sveriges match mot England. Åttondelsfinalen blev en succé för Farbror Blå som visade matchen på storbild och höll event med SVT-experten och förre domaren Jonas Eriksson. Eriksson och hans träningsanläggning WE fanns på plats med tävlingar och mini-fotbollspel.

Flera krogar i kommunen satsar på eventet, O´Learys i Märsta har 70 skärmar som visar matchen. Magasinet i Märsta Centrum är en annan krog som visar matchen och Farbror Blå i Sigtuna har haft storbilds-tv under hela VM. Vivamus på Sätuna torg marknadsför också att man visar matchen.

Fotnot: SVT sänder med start 14.00, i studion finns sigtunabon Jonas Eriksson med som expert.

Taco Bar öppnar på Sätuna

Nöjesnyheter Taco Bar etablerar sig i Märsta och öppnar till hösten 2025 en restaurang i de nybyggda husen på Sätuna, Stationshusen. Det blir den första av kedjans restauranger i kommunen, och satsningen görs av ett erfaret franchiseteam med etableringar sedan tidigare i Stockholms innerstad.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening