Farbror Blå i samband med åttondelsfinalen.Foto: Instagram/WE Sigtuna

Här visas kvartsfinalen

Vill du också se kvartsfinalen tillsammans med andra? Sveriges VM-äventyr har varit en succé för både landslag och lokala krogar som satsat på gemenskap i samband med matcherna.

I eftermiddag med start klockan 16 startar Sveriges match mot England. Åttondelsfinalen blev en succé för Farbror Blå som visade matchen på storbild och höll event med SVT-experten och förre domaren Jonas Eriksson. Eriksson och hans träningsanläggning WE fanns på plats med tävlingar och mini-fotbollspel.

Flera krogar i kommunen satsar på eventet, O´Learys i Märsta har 70 skärmar som visar matchen. Magasinet i Märsta Centrum är en annan krog som visar matchen och Farbror Blå i Sigtuna har haft storbilds-tv under hela VM. Vivamus på Sätuna torg marknadsför också att man visar matchen.

Fotnot: SVT sänder med start 14.00, i studion finns sigtunabon Jonas Eriksson med som expert.

Hampus Busk prisas – började sin bana på Sigtuna museum

Kulturnyheter Kulturhistorikern Hampus Busk tilldelas årets Clarence Morberg-pris för sitt arbete med att tillgängliggöra stadens historia och kulturarv för en bred publik. Priset delas ut för att uppmärksamma hans drivkraft att förankra samhällsbyggande i platsens historiska sammanhang.

Sigtuna 44:a i landet som konstkommun

Kulturnyheter Sigtuna kommun hamnar på plats 44 när årets ranking av landets konstkommuner presenteras. Rankingen görs av KRO/KIF och bygger på hur kommunerna arbetar med konst, kultur och stöd till konstnärer.

Valsta kyrka fyller 50 år

Kulturnyheter Valsta kyrka, den yngsta av Märsta pastorats kyrkor, firar i år sitt 50-årsjubileum. Kyrkan byggdes 1975, mitt under en tid av nybyggaranda i stadsdelen Valsta. Med sin placering vid Valsta torg har den sedan starten haft en central roll i området.

SVT spelade in i Märsta för Arvinge okänd

Nöjesnyheter SVT Göteborgs program Arvinge okänd gjorde under måndagen inspelningar i Märsta. Programledaren Kattis Ahlström besökte juristen Christer Bjurestedt Linde på Murkelvägen, där delar av ett kommande avsnitt spelades in.

Märstarapparen 25 släpper ny singel

Nöjesnyheter Märstarapparen 25 är aktuell med nya singeln Bad Man, som släpptes den 8 augusti via EMI Sweden/Universal Music. Låten bjuder på tydliga afrobeatsinfluenser och följer upp sommarens tidigare släpp Wahala.