Sigtuna kommun är en av kommunerna i landet som satsar mest på hundarna och ordnar hundrastgårdar.
Det finns gott om hundrastgårdar i Sigtuna trots att större kommuner har färre. I Sigtuna finns 15 gårdar, att jämföra med Göteborg med 13 och Gävle 17 rapporterar SVT Nyheter: – Svenska Kennelklubben tycker att det är en positiv utveckling. Vi har fler och fler hundar. Vi är en betydelsefull målgrupp och därför tycker jag också att det är bra att man satsar på oss, säger Hans Rosenberg på Svenska Kennelklubben till SVT.
Hundägare också en del av kommunen Svenska Kennelklubben anser att kommunerna gör fel som säger nej. Att bygga en kan kosta mellan 50 000-200 000 kronor och därefter underhåll på det. Kommunen menar att det inte är deras uppgift att ordna hundrastgårdar utan olika hundföreningar, men Hans Rosberg tycker att det är en sak som kommunen ska ordna eftersom hundägarna är en del av kommunen och det ska satsas på dem också.
Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.